projekty dworków

Współczesne dworki w polskim krajobrazie – projekty dworków

Kiedy przejeżdżamy przez polskie wsie i miasteczka, zauważamy mnogość domów stylizowanych na staropolskie dworki. Ten styl budownictwa jednorodzinnego bardzo odpowiada polskim rodzinom. Nic dziwnego, współczesne projekty dworków wybierają z dawnej architektury to, co w nich najpiękniejsze. Nie zapominają przy tym o nowoczesnych „dodatkach”.

Styl dworkowy, czyli jaki?

Rzadko w polskich wsiach można zobaczyć dobrze zachowany ziemiański dworek. Częściej widujemy ten rodzaj budownictwa w filmach, choćby w „Nocach i dniach” czy w „Panu Tadeuszu”. Czym charakteryzują się (czy raczej charakteryzowały) takie domy?

Na pierwszy plan wysuwa się wejście główne: ganek  z dachem ustawionych na kolumnach. Zaraz potem zauważamy symetrycznie rozmieszczone po obu stronach wejścia okna. Są stosunkowo nieduże, podzielone listewkami na mniejsze części. Uwagę zwraca też masywny, dwuspadowy dach oraz prostokątna bryła budynku.

Z czego budowano takie dworki? Fundament był zawsze kamienny lub murowany, ściany zaś z drewna lub murowane. Całość malowano na biało (czy raczej bielono wapnem).

Siedziby ziemian powstawały w otoczeniu dużego parku, z dala od innych domostw. W takiej scenerii w pełni prezentowały swoje zalety.

Jak wyglądają współczesne dworki?

O projektach dworków, które interesują wielu klientów biur projektowych, na pewno można powiedzieć wiele dobrego.  Przede wszystkim to, że odpowiadają potrzebom estetycznym inwestorów. Jest popyt, jest podaż.

Poza tym utrwalają te cechy dworkowego stylu, które utożsamiane są z polską tradycją. Kontrowersje może budzą kolumny, zwłaszcza przy skromnym budynku, a to one głównie świadczą o tym stylu. Jednakże prosta bryła na planie prostokąta to także cecha budownictwa nowoczesnego. Współczesne projekty dworków wprowadzają też wiele innowacji, np.:

  • duże przeszklenia,
  • nowoczesne materiały budowlane,
  • użytkowe poddasze, w związku z tym – lukarny i okna dachowe,
  • garaż w bryle budynku.

Moda na styl dworkowy nie przechodzi. Są to ładne i wygodne domy.