okna drewniane w budownictwie pasywnym

Utrzymanie ciepła w domu pasywnym i standardowym

Budownictwo pasywne to technologia, która zyskuje coraz więcej zwolenników i coraz więcej osób decyduje się na zbudowanie własnego domu pasywnego. Z drugiej strony wiele osób spotyka się z tym terminem po raz pierwszy i nie bardzo wie, jakie funkcje i właściwości posiada taki budynek. I rzeczywiście, pojęcie „dom pasywny” może być nieco zwodnicze i tajemnicze, ale jego definicja jest bardzo prosta. Jest to budynek, który nie wymaga żadnych aktywnych systemów ogrzewczych ani klimatyzacji, ponieważ ogrzewa się samoczynnie wykorzystując ciepło promieni słonecznych, ciepło pochodzące z wentylacji, pracy urządzeń domowych, a nawet wytwarzane przez mieszkańców.

Tajemnica domu pasywnego

Wytwarzanie ciepła to jedno, ale o wiele większym wyzwaniem jest utrzymanie go we wnętrzu budynku, a na tym właśnie polega działanie budownictwa pasywnego. Kluczem do zagadki jest zapewnienie budynkowi doskonałych właściwości termoizolacyjnych, a największy problemem w tym są powierzchnie szklane powodujące utratę ciepła wysokości do 25%. Nawet nowoczesne okna drewniane o zwiększonej termoizolacji powodują straty niewystarczające do utrzymania pasywnego systemu ogrzewania, choć w zupełności sprawdzają się przy ogrzewaniu aktywnym.

Nowoczesne okna pasywne w budownictwie

Zastosowanie nowoczesnych okien pasywnych jest koniecznością w budownictwie pasywnym, ale można oczywiście stosować je także w budownictwie standardowym. Chodzi o wykorzystanie ich funkcji termoizolacyjnych i obniżenie wartości utraty ciepła, a przez to obniżenie kosztów ogrzewania. Nowoczesnymi oknami pasywnymi można nazywać te, które mają współczynnik przenikania ciepła Uw niższy niż 0,8 W/m2K. Mogą być wykonane z drewna, PCV lub stanowić hybrydę drewna i aluminium, co znacznie podnosi ich walory estetyczne. Nowoczesne okna pasywne to doskonała inwestycja poprzedzająca zakwalifikowanie budynku do danej klasy energetycznej. Podnosząc ją powodują jednocześnie wzrost wartości nieruchomości, przy czym współgrają także z aktualnymi wymaganiami dotyczącymi ekologii.