Przytulny dom na działce o nietypowych wymiarach

Wąska działka nie musi być problemem. Wystarczy wybrać odpowiedni projekt domu, który będzie idealnie do niej dopasowany. Do dyspozycji są liczne gotowe projekty domów parterowych na wąską działkę, dzięki czemu każdy inwestor znajdzie dla siebie coś godnego uwagi. W przypadku tego typu ograniczeń trzeba zadbać o umiejętne rozplanowanie dostępnej przestrzeni, optymalnie wykorzystując uwarunkowania działki. Przy obecnych rozwiązaniach zagospodarowanie nawet niewielkiej przestrzeni jest jak najbardziej możliwe. Można cieszyć się komfortowym i estetycznym domem.

Projekt domu parterowego na wąską działkę – co jest istotne?

Wielu inwestorów decyduje się na zakup wąskiej działki ze względu na korzystną cenę. Pojawia się jednak pytanie, jaki dom na niej wybudować, aby był komfortowy, funkcjonalny i estetyczny. Jeszcze przed zakupem takiej działki konieczne jest sprawdzenie podstawowych informacji dotyczyć możliwości i warunków zabudowy posesji. Zapoznać trzeba się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego . Czasami konieczne jest ustalenie dopiero Warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Istotnymi kwestiami są:

• niezbędne odległości,
• typ domu,
• układ funkcjonalny budynku,
• garaż,
• prywatność.

Na wąskiej działce ważne jest to, aby zachować odpowiednie odstępy między domem a jej granicą. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się być dom parterowy na wąską działkę, ewentualnie taki z poddaszem użytkowym. W obu przypadkach mowa jest o niedużej powierzchni zabudowy w porównaniu do dostępnej powierzchni użytkowej. Można tak zaplanować przestrzeń, aby stała się ona funkcjonalne i jednocześnie znalazło się miejsce na ogród. Ciekawą opcją okazuje się być dom parterowy w formie wydłużonego prostokąta, z krótszą ścianą usytuowaną przodem do drogi. Na uwadze należy mieć oczywiście zgodność z kierunkami świata i różnicami w nasłonecznieniu. Problemem przy wąskiej działce może być garaż, Może znajdować się w piwnicy albo być wysunięty do przodu czy schowany z tyłu budynku.

Źródło: Domy w stylu