projekt nowoczesnego domu

Projekt domu nowoczesnego dla miłośnika awangardy?

Nowoczesne rozwiązania mogą ukrywać się we wnętrzach całkiem tradycyjnego domu, jednak  projekt domu nowoczesnego rozpoznawany jest już na pierwszy rzut oka. Co go wyróżnia?

Kreatywność i niepowtarzalność

Jeśli przyjrzymy się domom jednorodzinnym, jak Polska długa i szeroka – da się zauważyć powtarzalność. W każdym regionie kraju (poza Podhalem) obowiązuje podobny styl. Domy są parterowe, najczęściej z mieszkalnym poddaszem. Przypominają dawne dworki. Wygląda na to, że wszyscy mamy podobny gust, poza tym lubimy to, co typowe i sprawdzone. Nie lubimy się też zbytnio wyróżniać.

Zdarzają się jednak wyjątki. Ściślej, na razie są to wyjątki, bo w przyszłości na pewno się upowszechnią. Są to domy o niebanalnej formie, często zaskakujące rozwiązaniami architektonicznymi, nieraz wzbudzające kontrowersyjne opinie, czyli domy inne niż wszystkie.

O każdym projekcie domu nowoczesnego można powiedzieć, iż jest on oryginalny, niepowtarzalny i świadczący o kreatywności autora. Najczęściej takie projekty są przygotowywane na indywidualne zlecenie, dopasowane do wymagań klienta, który przychodzi z pewną wizją i wyobrażeniem swego przyszłego domu. Jednak dużo inwencji wykazują też projektanci, mogąc w pełni rozwinąć swoje możliwości i talenty.

Cechy wspólne nowoczesnych domów

Mimo że każdy projekt nowoczesnego domu jest zindywidualizowany, to jednak charakteryzuje się pewnymi cechami wspólnymi dla budynków w tym stylu. Są to:

  • prosta bryła,
  • duże przeszklenia,
  • nowoczesne materiały wykończeniowe,
  • wewnątrz duże przestrzenie,
  • dużo naturalnego światła,
  • otwarcie na ogród poprzez tarasy,
  • przeszklone drzwi z salonu itp.

Domy nowoczesne charakteryzuje też energooszczędność choćby przez wykorzystywanie naturalnych źródeł energii czy odzyskiwanie ciepła. Takie cechy mają też domy z pozoru tradycyjne. Tak więc nowoczesność nie polega na awangardowej formie, a przynajmniej nie tylko na tym.