okna aluminiowe w mieszkaniu

Okna aluminiowe nadają się do budynków mieszkalnych

Wybierając okna do budynku mieszkalnego czy użytkowego, inwestor ma do wyboru trzy zasadnicze rodzaje okien, jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonane są ramy. Są to drewno, tworzywo sztuczne PVC oraz aluminium. O ile w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym, szczególnie w ostatnich latach najpopularniejsze są tzw. okna plastikowe, to w przypadku budynków użyteczności publicznej najczęściej spotykane są okna, których ramy wykonane są z aluminium.

Te same cechy, które sprawdzają się właśnie szczególnie w budynkach publicznych, gdzie okna i drzwi są intensywnie używane i narażone na uszkodzenia, mogą być również przydatne w domach jednorodzinnych czy budynkach wielorodzinnych. A aluminium cechuje się wysoką odpornością na odkształcenia, trwałością, a przy tym jest lekkie i jako materiał względnie tanie. Dlatego też jest ono tak powszechnie stosowane do wyrobu rozmaitych sprzętów i urządzeń służących człowiekowi, a teraz znalazło też szerokie zastosowanie w branży budowlanej do produkcji stolarki okiennej.

Nowoczesne okna aluminiowe również do obiektów mieszkalnych

okno aluminiowe ponzio
okno wykonane z aluminium – Ponzio

Choć aluminium zdecydowanie dominuje jako materiał na stolarkę okienną stosowaną w budynkach publicznych, to nic nie stroi na przeszkodzie, aby również w budownictwie jednorodzinnym było używane na szerszą skalę, niż dzieje się to obecnie. Już teraz okna aluminiowe są bardzo często montowane w domach o nowoczesnym i industrialnym charakterze, gdzie umieszcza się duże przeszklenia. Zaletą ram okien aluminiowych (http://www.witraz.eu/aluminium/profile-okienne.html) jest bowiem między innymi to, że mogą one być wąskie, a więc są niemal niewidoczne, szczególnie jeśli są w kolorze identycznym jak elewacja czy ściana wewnętrzna. Również pod względem przenikalności cieplnej okna te nie ustępują profilom drewnianym czy PVC. Ich profile wypełnia się bowiem obecnie materiałami izolacyjnymi, a dodatkowo ramy są wielokomorowe.

Zalety okien aluminiowych

Okna o ramach aluminiowych sprawdzą się tam, gdzie będą intensywnie używane, czyli w rodzinach z dziećmi czy wielopokoleniowych, jak również tam, gdzie często bywają goście. Szczególnie często nowoczesne okna aluminiowe wykorzystywana są w drzwiach tarasowych. Takie okna będą bardziej odporne na zniszczenia, łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto okna aluminiowe nie wymagają malowania, a stosowana na nich powłoka lakiernicza jest trwała. Będą więc one łączyć w sobie zalety praktyczne, jak i estetyczne. Jeśli popularność profili aluminiowych będzie rosła, należy spodziewać się, że ich ceny będą z kolei spadać, co wpłynie na przystępność.