O czym trzeba pamiętać przy zmianie dostawcy prądu?

Prawo do zmiany dostawcy prądu mają obecnie wszyscy – zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. Co więcej, mogą wybrać dowolnego usługodawcę, co pozwala na znalezienie najkorzystniejszej w danym momencie oferty i zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Cała procedura jest dosyć skomplikowana, jeśli ma zostać przeprowadzona samodzielnie. Wszystko można sobie jednak ułatwić, jeśli upoważni się do tego nowego sprzedawcę. Zajmie się on niezbadanymi formalnościami w imieniu swojego klienta.

Zmiana dostawcy prądu – co należy wiedzieć na ten temat?

Niektóre osoby mają tylko jedną umowę kompleksową, na podstawie której rozliczają się z dystrybutorem i sprzedawcą prądu, co jest bardzo wygodne i proste. Inni z kolei mogą mieć dwie osobne umowy – jedną podpisaną z firmą dystrybucyjną a drugą ze sprzedawcą energii elektrycznej. W przypadku drugiego rozwiązania przy chęci zmiany dotychczasowego dostawcy prądu należy wypowiedzieć umowę wyłącznie na sprzedaż energii elektrycznej. Składa się na to wiele formalności, a cała procedura zwykle trwa nie dłużej niż czternaście dni. Przy pierwszej zmianie usługodawcy proces może wydłużyć się do 30 dni. W celu uchronienia się przed przerwą w dostawie prądu, należy z chwilą wypowiedzenia podpisać umowę z nowym sprzedawcą.

Co jeszcze jest istotne?

Przy pierwszej zmianie dostawcy prądu konieczne jest poinformowanie o tym fakcie Operatora Systemu Dystrybucyjnego, który po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku rozpoczyna całą procedurę, co powinno zająć nie dłużej niż 21 dni. Po podpisaniu umowy na sprzedaż energii elektrycznej i zgłoszeniu zmiany sprzedawcy OSD, następuje rozliczenie końcowe z dotychczasowym dostawcą. W tym celu wysyłany jest przedstawiciel OSD, którego zadaniem będzie odczytanie licznika prądu, a widniejące na nim dane stawioną podstawę do dokonania końcowego rozliczenia. W niektórych przypadkach może być konieczne zmienienie układu pomiarowo-rozliczeniowego – ma to miejsce w przypadku, gdy właścicielem licznika nie jest Operator Systemu Dystrybucyjnego. Cała procedura zmiany dostawcy prądu jest całkowicie bezpłatna.