jasne poddasze w wolnostojącym domu

Nowoczesny, jasny, ciepły dom z widokami

Przy budowie domu o dużych powierzchniach pojawia się dość istotny problem ich właściwego doświetlenia, na szczęście współczesna technologia budowlana podsunęła w tej kwestii rozwiązanie niemalże idealne. Są nim okna przesuwne, które mogą osiągać rozmiary trzykrotnie większe niż tradycyjne okna rozwieralne. Mają one mnóstwo zalet, dzięki czemu są często i chętnie stosowane. Poza kwestią naświetlania pomieszczeń i rozmiaru dają także szeroką perspektywę widoku na zewnątrz oraz nadają budynkowi nowoczesny wygląd.

Okna przesuwne w samych superlatywach

Pomijając niewątpliwe walory estetyczne okien przesuwnych należy także wspomnieć o ich zaletach praktycznych. Przede wszystkim pozwalają na znaczą oszczędność miejsca, można bowiem wykorzystać powierzchnię rezerwowaną dotychczas na zakres pracy skrzydeł okien rozwieralnych. Dzięki temu są szczególnie polecane w mniejszych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Przy okazji można też zapomnieć o problemach powodowanych przez poruszanie otwartych skrzydeł przez wiatr. Powstały po odsunięciu okna otwór wejściowy nie jest ograniczony słupkiem, nie ma więc problemu z wnoszeniem i wynoszeniem szerszych przedmiotów.

drewniane okno przesuwne balkonowe

Ponadto znacznemu zmniejszeniu ulega wysokość progu. Na rynku istnieją także modele, w których szyna do przesuwania jest całkowicie wpuszczona w podłogę i ponad jej powierzchnię wystaje jedynie uszczelka. Dom z oknami przesuwnymi łatwo zabezpieczyć przed włamaniami, m in. dzięki możliwości zastosowania klamek na klucz, co przy okazji jest też zabezpieczeniem przed przypadkowym wyjściem dziecka na taras.

Termoizolacja i energooszczędność

okno przesuwne drewniane FSDzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów w ramach okien przesuwnych można zamontować nawet trzy warstwy szyb, co znacznie ogranicza ucieczkę ciepła z mieszkania. Powierzchnie między szybami można dodatkowo wypełnić argonem, co podnosi właściwości izolacyjne. Doskonale sprawdza się także system uszczelek. Dodatkowo istnieje możliwość oklejenia szyb specjalnymi foliami, które zmniejszają utratę ciepła. W lecie natomiast redukują promieniowanie cieplne, dzięki czemu ogranicza się nagrzewanie wnętrza.