Kleje do gwintów – czy warto je stosować?

Połączenia wykonane przy pomocy śrub same z siebie są trwałe, jednak można znacznie ją zwiększyć poprzez zastosowanie produktów, takich jak klej do gwintów. Jego odpowiednio dobrany skład sprawia, że znacznie podnosi on trwałość połączenia i jednocześnie zapewnia znacznie lepszą jego ochronę.

Jak stosować kleje do gwintów?

Klej do gwintów nie sprawia problemów z jego zastosowaniem. Wystarczy jego niewielką ilość nanieść na gwint, dokręcić i poczekać aż wyschnie. Poza wzmocnieniem połączenia zapewnia on, że nie dojdzie do samoistnego odkręcania się śruby, co może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzeń. Klej może stosować każdy, nie trzeba posiadać do tego specjalnej wiedzy, wystarczy jedynie wybrać jego odpowiedni rodzaj.

Co daje stosowanie klejów?

Klej do gwintów to nie tylko możliwość zabezpieczenia przed odkręcaniem śruby. Ma on również inne właściwości, które czynią z niego produkt bardzo dobrej jakości. Ze względu na swój skład klej jest odporny na procesy starzenia, dlatego też połączenie, na które zostanie naniesiony nie rdzewieje. Ponadto dodatkowo uszczelnia on miejsce połączenia, dzięki czemu jest ono znacznie bardziej odporne na wilgoć czy wpływ innych warunków atmosferycznych. Stosowanie klejów do gwintów wymaga przede wszystkim odpowiedniego ich dobrania, mają one bowiem różnorodne klasy wytrzymałości. Im wyższa klasa, tym trudniej jest potem zdemontować połączenie tak, aby można było ponownie go zastosować. Dlatego właściwe dobranie rodzaju i klasy kleju jest niezwykle ważnym czynnikiem.