Jakie właściwości posiadają domieszki i dodatki do betonu?

Podczas prac remontowo-budowlanych często wykorzystywanymi materiałami są różnego rodzaju zaprawy, a także beton. Warto wiedzieć, jakie dodatki zastosować do tego rodzaju produktów, aby ich działanie było dużo bardziej efektywne.

Rodzaje domieszek i dodatków

Dodatki do betonu występują we wielu rodzajach. Wśród nich można wymienić zarówno produkty zawierające związki:

  • o charakterze organicznym,
  • o charakterze nieorganicznym.

Mogą one modyfikować jedną lub wiele cech nowo powstającej masy. Jeśli zmieniają one więcej niż jedną cechę uważa się je za dodatki o charakterze wielofunkcyjnym. Przed zastosowaniem różnych mieszanek warto dowiedzieć się, czy mają one na siebie jakiś wpływ, a także jak wygląda ich działanie. Niektóre produkty mogą nie działać i w takim przypadku poleca się wykorzystanie innych.

Właściwości domieszek i dodatków

Dodatek do cementu to produkt, który posiada szereg zróżnicowanych właściwości. Może on zmniejszać zawartość wody w zaprawie, nie zmieniając przy tym jej konsystencji lub w bardzo znaczący sposób redukować jej ilość. Istnieją także domieszki do betonu (zobacz), których zadaniem jest jego napowietrzenie. Dzięki temu zabiegowi beton staje się mrozoodporny, a także dużo mniej nasiąkliwy niż standardowa zaprawa. Różnego rodzaju dodatki mogą także zwiększać poziom więźliwości wody, która znajduje się w danej zaprawie. Dzięki temu z betonu nie jest wydzielana w żaden sposób woda, co poprawia jego parametry jakościowe. Istotną funkcją realizowaną przez tego typu produkty jest także zmniejszenie czasu twardnienia i wiązania powstającej zaprawy. Inne preparaty natomiast mogą zwiększać ten czas. Zależne jest to od planowanego do uzyskania efektu. Na rynku można znaleźć także produkty, których głównym zadaniem jest proces uszczelnienia danej zaprawy lub betonu.