Jak wybrać farbę i nie żałować?

Zakończenie prac budowlanych wiąże się bezpośrednio z koniecznością pomalowania ścian. Wybór odpowiedniej do tego celu farby będzie zależał od wielu czynników. Jeżeli dokonamy odpowiedniego wyboru nadamy pomieszczeniu wyjątkowych walorów estetycznych. Od czego zależy wybór odpowiedniej farby?

Odpowiednia farba

Wybór farby powinien być uzależniony od wielu czynników między innymi od producenta. Tak samo, jak w każdej branży warto polegać na produktach oferowanych przez renomowanych wytwórców. Przykładem na polskim rynku chemii budowlanej może być Unicell. Kolejnymi kluczowymi dla ostatecznego efektu czynnikami są przeznaczenie użytkowe pomieszczenia oraz powierzchnia ścian.

Oznacza to, że będziemy musieli zastosować inną farbę, jeżeli planujemy pomalować kuchnię, a inną w przypadku salonu. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku rodzaju malowanej powierzchni. Inna farba sprawdzi się w przypadku kamienia weneckiego a inne w sytuacji, gdy podłożem jest tynk. Powszechnie w sprzedaży mamy 3 rodzaje farb. Czym się charakteryzują?

Farba lateksowa a farba akrylowa

Producenci oferują trzy podstawowe rodzaje farb. Wszystkie z nich charakteryzują się nieco odmiennymi właściwościami. W sprzedaży odnaleźć można farby akrylowe, lateksowe oraz alkidowe. Pierwsze z nich sprawdzą się doskonale w przypadku pomieszczeń suchych i nienarażonych na zabrudzenia. Ze względu na niemożność czyszczenia tego rodzaju farby nie zaleca się jej, gdy w domu mieszkają dzieci.

W przypadku farby lateksowej możemy liczyć na możliwość delikatnego czyszczenia ścian. Charakteryzują się one pewnym poziomem odporności na wilgoć oraz ścieranie. Ponadto sprawdzą się dobrze, jeżeli na ścianie występują drobne nierówności. Z kolei farby alkidowe przeznaczone są do malowania powierzchni metalowych. Oznacza to, że używamy je do pomalowania m.in poręczy, rurek, kaloryferów.