Jak działają impregnaty do drewna?

Impregnaty do drewna są jednym ze sposobów jego pielęgnacji i ochrony. Posiadają bardzo wiele zalet, dlatego też są bardzo często wybieranymi przez konsumentów środkami.

Ochrona

Najważniejszą zaletą tego typu środków jest to, że chronią one drewno przed niszczeniem. Po ich zastosowaniu materiał ten staje się odporniejszy na wszelkiego rodzaju pęknięcia. Oprócz tego chronią przed różnego rodzaju grzybami i pleśniami, które nie tylko przyciągają do domu szkodniki, ale również wpływają na rozkład drewna. Impregnat do drewna chroni również je przed ogniem. Po jego zastosowaniu drewno wolniej się spala i jest mniej podatne na płomienie. Warto pamiętać o tym, że materiał ten jest łatwopalny. W razie wystąpienia pożaru pierwsze co ogień zajmie więc, to powierzchnie drewniane.

Wygląd

Impregnaty do drewna nie tylko je ochraniają, ale również zwiększają jego walory estetyczne. Po zastosowaniu takich środków materiał jest nabłyszczony i zwyczajnie lepiej wygląda. Ponadto dzięki nim na powierzchni drewna tworzy się przezroczysta powłoka, która chroni je przed zarysowaniem. Oprócz tego środki tego typu znacznie uwydatniają kolory drewna, dzięki czemu stają się one żywsze i tym samym wyglądają bardziej atrakcyjnie. Niektóre z nich w niewielkim stopniu są w stanie zmienić nieco naturalny kolor materiału. W ten sposób można minimalnie przyciemnić zbyt jasne powierzchnie drewniane, albo rozjaśnić zbyt ciemne.