Budowa domu parterowego — ile to kosztuje?

domy parteroweDomy bez poddasza wyglądają bardzo efektownie i są silną konkurencją dla budynków dwukondygnacyjnych. Na wybór tego typu projektu mają wpływ nie tylko kwestie estetyczne, ale także techniczne i finansowe. Jeżeli uzgodnisz, że Twoja działka nie stwarza ograniczeń w zakresie postawienia domu parterowego, czas oszacować koszty takiej inwestycji.

Modne współcześnie proste bryły są atrakcyjne wizualnie i cenowo. Zazwyczaj brak skosów, wnęk lub innych elementów ozdobnych znacznie skraca czas oraz koszty inwestycji. Oczywiście trudno jednoznacznie stwierdzić, że budowa domu jednokondygnacyjnego będzie tańsza niż piętrowego.

Koszt projektu

Możesz kupić gotowy projekt domu lub, przy współpracy z architektem, stworzyć własny. Koszt takiej usługi jest zróżnicowany, standardowo wynosi w granicach od 2000 do 4000zł. Oprócz tej inwestycji musisz uwzględnić także inne opłaty, jakie poniesiesz z tytułu kosztów czynności administracyjnych. Należy do nich m.in. wydanie pozwolenia na budowę, wykonanie projektów adaptacyjnych czy koszty notarialne. Kompletna dokumentacja może pochłonąć nawet 8000 zł.

Wybór technologii i materiałów

Zanim przystąpisz do zakupów materiałów budowlanych, musisz wybrać technologię i porównać różne opcje. W przypadku domów parterowych oszczędnością będą już same fundamenty bez dodatkowych wzmocnień, tzw. ścian kolankowych – https://www.domywstylu.pl/domy-parterowe/. Jeżeli zdecydujesz się na maksymalne otworzenie przestrzeni wewnątrz domu, zaoszczędzisz również na budowie stropów.

Kolejną kwestią są materiały, instalacje, stolarka okienna oraz drzwiowa. Wykończenie domu bez poddasza jest kwestią indywidualną i tutaj rozbieżności cenowe mogą być bardzo duże. Wybór materiałów jest istotny ze względu na późniejsze koszty eksploatacji budynku.

Robocizna

O ile prac budowlanych nie wykonujesz sam, robociznę musisz powierzyć ekspertom. Koszt zatrudnienia ekipy zależy przede wszystkim od miasta (znacznie wyższy w dużych aglomeracjach niż w małych miejscowościach) oraz zakresu prac. Na wynagrodzenie budowlańców, którzy postawią i wykończą dom powinieneś zarezerwować w swoim budżecie od 5 000 do 10 000 zł.